Mi a jóga? Mik a jóga alapok?
A jóga egy olyan eszköz, amellyel az ember a személyiségének minden oldalát tökéletesítheti. Mindezt India ősi látóinak köszönhetjük, akik tökéletesítették és tanítványi láncolaton keresztül továbbadták tudásukat.Így tudott fennmaradni mai napig az egész emberiség számára ez a több ezer éves tudomány. Jógával nem csak a testet, de az elmét és a szellemet is fejleszti az, aki gyakorolja. A jóga gyakorlása ezért egy jó lehetőség mindazok számára, akik önmagukért felelősséget vállalva egy helyes életvitelt akarnak kialakítani.

Miért érdemes jógázni?
Legtöbben akkor kezdenek el jógázni, amikor már a testi fájdalmak vagy a stressz annyira elhatalmasodik rajtuk, hogy szinte tarthatatlannak érzik a fájdalmat vagy a mentális terhet.
A jóga viszont nem csak abban segít, hogy fizikailag jobban érezzük magunkat, egészségesebbek legyünk, elenállóbak a betegségekkel szemben vagy éppen kigyógyuljunk azokból. A jóga képes ilyen hatás kifejtésére.
A csupán testi gyakorlatoknak tűnő mozdulatok és tartások – amelyekben megnyújtózunk, oldalra, előre és hátra hajlunk, egy lábon egyensúlyozunk, megfordítjuk testünket és a fejünkön vagy a vállunkon állunk – nem jöhetnek létre a különböző testrészeink tudatos és kontrollált munkája nélkül.
Mindehhez nagyfokú koncentrációra van szükség. Ahhoz, hogy pl. a bal és jobb kéz vagy láb teljesen más irányban és mást csináljon, vagy akár egy lábon egyensúlyozzunk, a bal és jobb agyféltekének egymással összhangban kell működnie. A jógázás alatt a gondolatokkal teli elme elcsendesedik, kisimul, mint a tó felszíne, ha eláll a szél. Ez nagyon nyugtatóan hat az idegrendszerre, a gyakorlás békés, kiegyensúlyozott állapotba visz.

A jógázás tehát több szinten is átformáló hatással bír. Érzékenyebbé és tudatosabbá tesz, ezáltal megtanulunk helyesebben élni. Könnyebb lesz lemondani káros vagy haszontalan dolgokról, amelyek nem visznek előre az életben. A gyakorlás segít megismerni működésünket, szembesít korlátainkkal és félelmeinkkel, így könnyebben el tudjuk fogadni az emberek másságát, azt képesek leszünk sokkal inkább a teremtés sokszínűségének, mint elvetendőnek látni. Így több elfogadással és megértéssel tudunk viszonyulni embertársaink és a élet nehézségei felé.
Mire van szükséged a jógához?
Ha az állít meg a gyakorlásod elkezdésében, hogy nincsen még egy jógamatracod sem, akkor meg kell nyugtassalak, ez nem lehet akadály!
A jógát lehet végezni, földön, szőnyegen, parkettán vagy akár füvön is.
Bár kétségtelen, hogy ha fejlődni szeretnél a gyakorlásban akkor jól jön egy csúszásmentes jógaszőnyeg, amin megtapad a lábad, ha például terpeszben állsz. Így el tudod kerülni az esetleges sérüléseket. Ha pedig van egy szabad falfelületed, az segít korrigálni a pózodat és szinte a tanárt is helyettesíteni tudja egy sor kezdő ászanánál, megtámasztva a sarkad, kezed vagy a hátád a falon.
Viszont az első és talán legnehezebb lépésként az elhatározásnak kell megszületni benned, hogy tenni akarsz egészségedért, jobb közérzetedért vagy akár azért, hogy jobb emberré válj. Válaszd ki azt az időpontot, amikor be tudod iktatni az életedbe a jóga gyakorlását! Ha sok a programod egy héten, akkor jó, ha ezt be is írod a többi közé a naptáradba, hogy emlékeztessen, oda ne tegyél semmi mást!
Kezdetben adj csak 10-15 perced magadnak. Ha ennyivel előbb kelsz fel reggel, akkor nyugodtan, a családtagok árgus szemei elől elvonulva tudsz magaddal tölteni értékes perceket.
Ha a rendszeres mozgás már része életednek, akkor azt már csak ki kell egészíteni pár jógagyakorlattal, pl. futás előtt vagy után, amiben jólesően kiterjeszted a tested.
Ha nem mozogsz rendszeresen akkor a jóga egy kiváló lehetőség arra, hogy a rendszeres testmozgást beépítsd az életedbe, mert olyan előnnyőkkel rendelkezik, amelyekre talán nem is gondolsz.
Nem terheli az ízületeidet, nem merít ki, megnyugtat, levezeti a stressz és mély személyiségformáló hatása van hosszú távon. És nem utolsó sorban bárhol végezheted akár önállóan is.
Milyen gyakorlatokat végezzek?
Reggel még nehezebben engednek az izmok, ezért érdemes dinamikusabban gyakorolni az ászanákat, rövidebb ideig tartsd ki és inkább többször ismételd meg őket. Ez a gyakorlás felfrissíti az egész testedet.
Utkatászana Uttanászana Parsvakónászana Virászana
Az esti jógázással le tudod vezetni a nap feszültségeit, így az alvásod is nyugodtabb lesz. Válassz hosszabb kitartásos ászakát és maradj benne a pózokban néhány percig. Végezz fekvő vagy előre hajló ászanákat, amelyek feltöltenek és segítenek befelé figyelni a testi érzetekre és a nyugodt légzésre.
Lefelé néző kutya
Jógázni lehet otthon könyvből és videóról is. De ha elmész egy csoportos jógaórára az sokkal több előnnyel jár, mint hinnéd.
Kezdőként nagyon fontos, hogy fokozatosan, rendszerben és rendszeresen gyakorolj. A kezdő jógatanfolyamok tematikája az alapoktól -így a legegyszerűbb ászanáktól- halad a komplexebb és nehezebb gyakorlatok felé, pontosan begyakorolva a legfontosabb alapokat.
Így pl. álló ászanákban megtanulod, hogyan kell helyesen állni. Szimmetrikus-e a testtartásod, helyesen áll-e a medencéd, a gerinced, a vállaid és a fejed. Ezeket nem feltétlenül tudod magadnak korrigálni, mert talán nem is tudsz róluk.
Így jól jön egy külső segítség a tanárod személyében, aki kijavítja a gyakorlásodat, hogy a helyes mozdulatok és a helyes testtartás rögzüljön. A biztos alapokra építve könyebben és biztonságosan tudsz tovább haladni a nehezebb gyakorlatok felé.
A jóga alapok után: hogyan tovább?
A csoportos gyakorlásnak magával ragadó ereje van, amit a közös és az egyéni célok is erősítenek. Rendkívül sokat lehet meríteni társainktól, ösztönző látni egy nálunk idősebb vagy kevésbé jó adottságú gyakorló kitartását, határain való felülemelkedését.
Emelett egy jó tanár példa lehet számodra, hová lehet eljutni a rendszeres gyakorlással testi és szellemi szinten egyaránt. Ő lesz az, aki át tud majd lendíteni holtpontjaidon, aki segít leküzdeni félelmeidet és megugrani egy újabb lépcsőfokot a fejlődési skáládon.

Ahogy B.K.S.Iyengar mondta: “A tanítás művészetének kulcsa a tolerancia. A tanulás művészetének kulcsa az alázat. Egy jó tanár kihozza az emberből a maximumot.”