A jóga fajták közötti választás mindig nehéz. Zsuzsi közgazdász egy multi cégnél. Munkájának nagy részét a számítógép előtt ülve tölti. Egyre több testi tünete van az ülőmunkája miatt. Jógastúdiónk közelében dolgozik a belvárosban, besétált egyszer hozzánk, hogy kérdéseire választ kapjon. Sok jógázni vágyó útkeresőt érintő beszélgetés kerekedett belőle, ezért megosztom itt veletek.
ZS: Szia! Zsuzsi vagyok. Az interneten találtam rátok, egy ideje már foglalkoztat, hogy elkezdjek jógázni. Teljesen laikus vagyok a témában, sok kérdés merült fel bennem, amire nem kaptam választ a netet bújva.
D: Szia! Igyekszem segíteni.
Jó lesz nekem a jóga egyáltalán? Milyen jóga fajták vannak?
ZS: Én nem vagyok nagyon hajlékony és a gyerekeim születése után pár kilót fel is szedtem magamra, amit azóta sem bírok leadni. Meg tudnék tanulni én is jógázni?
D: A jógázásnak nem feltétele a hajlékonyság, de jótékony hatásai révén segít abban, hogy ruganyosabbak legyünk! Bárki elkezdheti, bármilyen életkorban és testi adottsággal.
Mi a foglalkozásod Zsuzsi? Ülő munkát végzel?
ZS: Igen, egész nap a számítógép előtt ülök vagy tárgyalok. Közgazdász vagyok. Elég nagy a nyomás rajtam, középvezető vagyok egy multi cégnél. Munka után rohanok a gyerekekért az iskolába. Szóval elég stresszesek a napjaim. Erre is keresnék megoldást, hogy valahogy levezessem a feszültséget és ne vigyem haza a munkahelyi problémákat.
D: Értem. Van valamilyen egyéb problémád? Mozgásszervi, vagy valamilyen belső szervi?
ZS: A nyakam is fáj, sokszor fekszem el, és alig bírom utána napokig mozgatni. Migrénes vagyok, ami főleg a menses előtt szokott jelentkezni. Ezekben a napokban jobb, ha nem szólnak hozzám 😉
D: Igen a migrén sajnos gyakran előfordul a menses előtt, ha egy nő folyamatosan túlterhelt. A túlérzékenység, ingerlékenység a premenstruációs szindrómának az egyik tünete. Ez a múlt században még nem létezett, sajnos tipikus civilizációs tünetegyüttes. Ha elkezdesz jógázni javulhatnak mind ezek a problémák.
ZS: Ez jól hangzik! Viszont a jóga fajták között nem tudok választani, nem tudom mi a különbség köztük és hogy melyiket kezdjem el. Segítenél kiigazodni, hogy melyik mit jelent? Hatha jóga, Himalája jóga, Astanga jóga, Iyengar jóga, gerincjóga…
A legismertebb jóga fajták: Tradicionális jógák
Mostanra már nagyon széles a kínálat Magyarországon is. A világszerte elismert, tradicionális jógaiskolák jelen vannak itthon, úgy mint az Iyengar jóga, a Himalája jóga tradíció, a Szatyananda jóga, Sivananda jóga és amit említettél az Astanga jóga… hogy csak a legnagyobbakat említsem. Ezekben az iskolákban az a közös, hogy a mai napig mester tanítvány láncolatán át adják át a több ezer éves tudást. Ezek az iskolák hitelesek, az eredeti tanításokat tanítják. Életed végéig tartó tanulni valót adnak, mindig van fejlődési lehetőség.
ZS: Honnan tudom, hogy melyik való nekem? D: Én a problémáidból indulnék ki, amiket felsoroltál. Ezeket kellene megoldást adnia a jógaiskolának.
ZS: És melyik lehet ez?
Himalájai Jóga Tradició
D: Már említettem a tradicionális iskolákat, én ezeket javaslom. A jógán belül különböző ágakat tanítanak ezek az iskolák, mindegyikben más az út, máson van a fókusz. Pl. Himalájai jóga tradició egy meditációs iskola, de gyakorolják az ászanákat, a légzőgyakorlatokat, relaxációt és jógikus alvást is. Rövidebb-hosszabb ideig végeznek csendgyakorlatokat is.
Satyananda Jóga
Ez is egy átfogó iskola, ami ugyancsak tanít ászanákat, légzőgyakorlatokat, relaxációs és meditációs technikákat, de a karma jóga, azaz az önzetlen cselekvés és szolgálat jógája és a mantra jóga is jelen van mindennapos gyakorlatukban.
Astanga Jóga – Iyengar Jóga
A jóga egyik legismertebb ága a hatha jóga, amit te is említettél. Az általad említett Astanga jóga is egy hatha jóga irányzat, amiben a testi gyakolatokat ászanákat, légzőgyakorlatokat és relaxációt végeznek.
ZS: Mire való az Astanga Jóga? Miben különbözik ez a két iskola?
D: A legendás Sri T. Krishnamacharya tanítványai volt az astanga legnagyobb mestere és egyben alapítója Sri K. Pattabhi Jois és az Iyengar jóga névadója B.K.S Iyengar is. Nagyon hasonlóak az ászanák amiket tanít a két rendszer. Az Astanga jógában dinamikusan, egy speciális légzéssel összekötve gyakorolnak, az ászanák egymást követik. Gyakorlásuk kötött ászanasorokból áll, összesen 6 féle sort gyakorolnak. Az Iyengar jógában egy statikusabb, nagyon precíz gyakorlás folyik, hosszabb kitartásokkal.
Törekszünk az ászanák minél tökéletesebb kivitelezésére, hogy testileg és energetikailag a legjobb hatását aknázhassuk ki a pózoknak. Mivel mindenki más képességekkel, adottságokkal és problémákkal, akár betegségekkel van megáldva, egyénileg módosításokat és javításokat kaphat a tanártól a gyakorló. Ez szóbeli instrukciókkal illetve érintéssel is történhet, ebben is hasonlít ez a 2 iskola. Az Iyengar jógában viszont dönthet úgy a tanár, hogy valamilyen jóga eszközzel megsegíti a gyakorlót az adott ászana kivitelezésben, mélyebb megértésében.
ZS: De én úgy hallottam, hogy más jógaórákon is használnak eszközöket.
D: Igen, sok nem Iyengar jógát tanító jógaközpont is fel van szerelve jóga eszközökkel. Az oktatók szívesen használják őket. De ezeket a több mint 70 évet tanító B.K.S. Iyengar mester vezette be fokozatosan.
A klasszikus jóga pózok első módosításait akkor alkalmazta, amikor olyan beteg embereket vittek el hozzá, akik nem tudtak állni, de még ülni sem. Földön fekve kezdte el őket gyakoroltatni, módosított ászanákkal. Jó hasznát vette az eszközöknek amikor a nyugati világba is egyre többet hívták meg tanítani, mivel más a nyugati ember teste mint az indiaiaké.
ZS: Miben más?
D: Más az éghajlat, a mentalitásunk, a táplálkozásunk, mint az indiaiaké. Nem vagyunk olyan hajlékonyak, ruganyosak, mint ők. Sok esetben jól jön egy tégla a kéz alá, vagy egy heveder a talp alá, ha nem érjük el a talajt vagy a talpat. Nem is beszélve a terápiás gyakorlásról. Iyengar mester és családja tökélyre fejlesztette az ászanákat, évtizedeken át tanulmányozták és pontosították őket, hogy élettani, energetikai, spirituális hatásuk hogyan érvényesül a legjobban. A precíz kivitelezés, az ászanák sorrendjének összeállítása és azok kitartásának hossza egészen egyedivé teszi az Iyengar órákat.
ZS : Jól értem, hogy konkrét betegségeket is kezelnek ezzel a jógával?
D: Igen, használják ezt a metódust rehabilitációra, mozgásszervi betegségekre, de akár a legsúlyosabb betegeknél is, ráknál, sclerosis multiplexné…Nem véletlen, hogy a mi iskolánkban hosszú évek alatt képezik ki a tanárokat. Jelenleg 6 év alatt válhat valaki okleveles Iyengar oktatóvá, de ez még messze nem elég, hogy terápiára szoruló gyakorlókkal foglalkozhasson. Ahhoz még hosszú évek elkötelezett tanulása, gyakorlása, tapasztalása szükséges. Legfőbb célunk, hogy a hozzánk érkezőknek segíteni tudjunk.
ZS: Ez jól hangzik! Én most már eltökéltem, hogy kiszakítok időd magamnak, de olyan dologba szeretnék fogni, ami tényleg segít megoldani a problémáimat. Nálatok el tudnék kezdeni jógázni?
D: Igen, vannak kezdő jóga óráink és kezdő jógatanfolyamaink is. A jóga működik és segíteni fog minden szinten, ha rendszresen gyakorlod. Kezdőknek azt szoltuk ajánlani, hogy legyen meg a heti rendszeresség, a minimum 1 gyakorlás tanárral. Ha el tudsz járni heti 2x, az egy gyorsabb fejlődést és hosszabb kiegyensúlyozást eredményes mentálisan is. Nagyon fontos, hogy neked magadnak kell belülről, mintegy belső masszázs az ászanák segítségével kioldani tested merevebb részeit, megerősíteni a gyenge területeket, átjárhatóvá tenni a testedet az életenergia számára. E mellett eljárhatsz masszőrhöz, csontkovácshoz, de az csak ideig-óráig fog segíteni, nem fogja hosszútávon megoldani a problémáidat.
Amint kioldódnak a fizikai gátak egy sor érzelmi és mentális blokk is kioldódik a testedből és könnyebben kezeled majd a stresszes helyzeteket. Tudatosabbá válsz. Ahogy nő az éberséged, úgy fogsz tudni helyesebb döntéseket hozni, nehezebb élethelyzeteket is nyugalommal kezelni.
ZS: Nálatok is van meditáció az órákon? Korábban tettem kísérletet meditálni, de nem bírtam ülni, majd beszakadt a hátam.
D: Mi a szó klasszikus értelmében nem tanítunk meditációt. 5-10 perc ráhangolódás van az óráink elején, de azt is takarón vagy fatéglán ülve, hogy nyújtottabb legyen a gerincünk, mélyebb legyen a légzésünk, megfelelő legyen ülés közben is az energiaáramlás.
Iyengar azt mondja, hogy ő az ászanában meditál. 90 éven túl is napi több órát gyakorolt. Hosszú időt, akát 15-20 percet is elidőzött egy-egy ászanában. Ahogy tökéletesednek az ászanák egyre könnyebben el lehet jutni olyan mély tudatállapotba, amikor az ember megtapasztalja a gondolatnélküliség pillanatait.
Alkalmazott jóga fajták és irányzatok: Gerinc jóga, Kismama jóga, Baba mama jóga, Gyerek jóga
ZS: Egyik ismerősöm gerincjógát gyakorol. Az melyik jógatradicióhoz tartozik?
D: A gerincjóga egy alkalmazott jóga, ez az irányzat nem kötődik tradíciókhoz. A gerincjóga a hatha jógából könnyen elsajátítható, alap ászanákat tanítja. Egyre több hozzájuk hasonló, alkalmazott jógairányzat van világszerte, ilyen pl. a kismama jóga, a baba mama jóga vagy a gyerekjóga.
ZS: A kismama jógáról lemaradtam, de az nagyon klassz lenne, ha a gyerekeim is tudnának jógázni velem! Hány éves kortól lehet elkezdeni a jógát?
D: Már egészen ovis kortól fogékonyak rá a gyerekek. Mivel sok olyan ászana van ami állatokat, növényeket, természeti formákat utánoz, játékos formában nagyon élvezik a gyerekek a foglalkozásokat. Fontos megtanítani őket levezetni a feszültségüket és hogy hogyan kell relaxálni. A gyerekeket általában 3 korosztályban tanítjuk, ovis, kisiskolás és tini. Érdemes minél előbb elkezdeni velük, amikor még nagyon fogékonyak minden újdonságra.
Gyertek el együtt, és szereztek egy új közös élményt a mindennapokba!