A jóga hatásai tetten érhetők abban, ahogyan a jóga terjed. Napjainkra nagyon divatossá vált, a nagyvárosok mellett vidéken is elérhető már egy-egy jóga vagy mozgásstúdió, ahol gyakorolhatjuk ezt a nagyon rég múltra visszatekintő örökséget. Ma már a témában laikusok is tudják, hogy a jóga valami több és komplexebb, mint a sportmozgások.
Hogyan éri el a jóga azt, hogy sokak életét gyökeresen átformálja? Erre keressük most a válaszokat.
Hogyan és miért hat a jóga?
Először is tisztázzuk magának a jóga szónak a jelentését. A jóga szanszkrit eredetű szó, egyesülést illetve igába vonást is jelent. Furcsán hangozhat ez utóbbi meghatározás, mit és miért is kell igába hajtani, mint az igavonó állatokat? Az ember testét és belső ellenállását kellene megtörni? Igen, valami ilyesmi cél van elrejtve ebben a szóban és abban a sok ezer éves szerteágazó módszerben, amit alkalmaz a jóga.
A jóga hatásai a testünkre és közérzetünkre – Fizikai test
A sportok közül a torna sok elemet vett át a jógából, ezért sokakban félelmet kelt, hogy elkezdjenek jógázni, mert azt gondolják, hogy ugyanolyan hajlékonynak kell lenniük, mint egy tornásznak. Holott erről szó sincs. Bármilyen testalkattal és korban el lehet kezdeni jógázni, mert a gyakorlatok végzése nem arra szolgál, hogy egymással versengjünk. Arra viszont igen, hogy a test adottságait teljes terjedelmében kihasználjuk és ezáltal fenntartsuk egészséges működését. A mozgásokat a jóga 6 fajtába sorolja, így izmok összehúzása és kinyújtása, préselése és csavarása, oldalra nyújtása, előre és hátra hajlítása és végül a test megfordítása, azaz a fordított testhelyzetek.
A kezdő jógázó azt tapasztalja, hogy a legegyszerűbb ászanák is nehezen mennek az elején. Nem tudja nyújtva felemelni a karjait, talajon ülve kinyújtani a lábait, kezeivel nem éri el előre hajolva a talajt, ráadásul hol a háta, hol a lába sajog. Miközben azon igyekszik, hogy a lábait kinyújtsa nincs tudatában, hogy karjai mit csinálnak. Elméje azzal van elfoglalva, hogy hol és mi fáj és meg sem hallja, hogy már valami egészen mást kellene csinálnia, pedig a jógatanár már harmadszor ismétli el ugyanazt az instrukciót.
Kitartó és rendszeresen gyakorlással a test egyre jobban engedelmeskedik, tovább képes kitartani az ászanákat, az izmok ruganyosabbá és erőssé válnak, különösen a testtartásért felelős vázizomzat.
A jógázó egyre jobban képessé válik tudatát kiterjeszteni és egyszerre több dologra is figyelni. Mindennapjait átjárja a tudatosság, melyben egyre több időt képes a jelenben lenni, ráeszmélve az élet és a világ csodáira. A jóga hatásai között a testi változásokok mellett talán ez az első, amit észrevesz magán a gyakorló.
Hogyan is jut el az elménk oda, hogy egyre inkább képessé válunk fókuszálni egy adott dologra gyakorlás közben?
Az izmokat és azokat körülvevő izompólyák nyújtása feszültséget old ki belőlük. Amint a testből kioldódik a feszültség az ideg- és az endokrin rendszer is megnyugszik, a stressz okozta feszültség elmúlik. A légzés mélyebbé és lassabbá válik, ami visszahat az idegrendszerre és tovább csendesíti azt.
Az ásznák gyakorlásával megszüntetjük a fizikai testből a merevséget és a benne elraktározott stresszt – ez az alapja annak, hogy a jóga többi jótékony hatását is kiaknázzuk. Képessé váljunk egy adott dologra koncentrálni úgy, hogy közben más gondolat ne kússzon be az elménkbe, így ne vigye el a figyelmet például az, hogy mennyire fájdalmas egy-egy mozdulatot végrehajtani az izomok és a fascia merevsége miatt. Tudatunkat a jelen pillanat töltse be, a test minden egyes mozzanatát összpontosítva végezzünk. Ez az út vezet el a mentális és spirituális fejlődéshez.
A jóga hatásai a hormonokra és a hormonrendszerre
Az idegrendszer a hormonrendszerünk irányítója, mely számtalan külső és belső tényezőtől függően adja ki utasításait a hormonokat termelő szervek felé, hogy mit és mennyit termeljenek. A termelődését számos tényező befolyásolja: más férfiaknál és nőknél, befolyásolja életkorunk, hogy éppen milyen évszak és napszak van, hideg vagy meleg-e az időjárás. A külvilágból érkező külső hatások, ingerek és hogy mindezekre hogyan reagálunk érzelmileg, mind- mind befolyásolja hormonjaink termelődését. Egy erős érzelmi hatás válhat jelentéktelenné ha nem azonosulunk a problémával és egy kisebb stressz is okozhat megrázkódtatást, ha alacsonyabb az érzelmi küszöbünk. Tehát egy nagyon összetett és érzékeny rendszerről van szó, aminek működését nem könnyű egészséges határain belül tartani.
Különösen igaz ez a női szervezetre, mely egy havi ciklus alatt a hormonok játékának van kitéve szinte napról-napra, nagyban befolyásolva hangulatunkat. A jóga tárháza lehetőséget ad a kezünkbe, hogy hogyan tartsuk egyensúlyban a pl. a nőként hormonháztartásunkat illetve az adott szerveket: a jóga hatásai között ez az egyik legértékesebb. Így például tudja, hogy hogyan szabad és érdemes gyakorolni a hónap legérzékenyebb napjaiban menstruáció előtt, alatt és utána. Ha tanácsait betartjuk, akkor sokat teszünk azért, hogy egészségben tartsuk szaporító szerveinket a változó korig és azután is.
Lehet a jógával fogyni?
Ahhoz, hogy fogyjon valaki az étkezési szokásain kívül az életmódjában is változtatnia kell.
Aki elkezd jógázni nem csak azt fogja néhány jógaóra gyakorlása után észrevenni, hogy helytelenül tartja magát, hanem azt is, ha valamilyen étel nem esik jól, emésztése túl sok energiát visz el és elálmosítja. Ekkor nem az a megoldás, hogy megisszuk napi többedik kávénkat, hanem hogy kevesebbet és emészthetőbb ételeket fogyasztunk.
A jóga tudatosságot és egyfajta kifinomultabb érzékelést visz a mindennapokba, így az étkezési szokásokon is könnyebb változtatni annak, aki rendszeresen gyakorol.
Hogyan formálja át a jóga lelki életünket? – Mentális és értelmi test
Amint elkezd valaki jógát gyakorolni, hamar rájön, hogy számtalan olyan testhelyzettel kell szembenéznie, melyeket eddig nem vagy csak gyerekkorában végzett. Sok ászana utánoz állatokat illetve a természetben fellelhető alakzatokat. Az, hogy hogyan áll hozzá valaki egy-egy szokatlan ászanához – ellenállással, félelemmel avagy nyitottsággal és hittel- megmutatja, milyen az önbecsülése, ismeri-e magát annyira, hogy bátran szembe merjen menni egy új dologgal, vagy félelemből behúzza inkább a kéziféket. Azt mondja magának, hogy én sosem tudtam fejenállni és most sem próbálom meg, úgysem fog sikerülni, vagy nekiveselkedik. Ha meg tud bízni a jógatanárban, aki határai átlépésében segíti és megpróbálja, nem csak egy régóta ott lévő gátat bontanak le közösen, hanem egy magasabb lépcsőfokra is emelkedik a jóga és hatásainak mélyebb megértéséhez.
A jó hír az, hogy olyan fokozatos és pozitív fejlődés megy végbe a gyakorlóban a rendszeres gyakorlással, hogy észre sem veszi és készen is áll egy-egy újabb megmérettetésre 🙂 !
Energia test
A jóga összetett pozitív hatásának megértéséhez kell megvizsgálnunk a test energetikai hálózatát.
Az életet adó energiát pránának, a csatornát amiben ez áramlik nádinak nevezzük. A jóga ászanák és légzőgyakorlatok hatása részben az, hogy a pránát a testben keresztül-kasul futó energia hálózatban mindenhová egyenletesen elvezesse, másrészt az áramlásnak gátat szabó fizikai akadályokat kioldja. Ilyen fizikai gát pl. egy behajlított térd, amikor annak az adott ászanában nyújtva kellene lennie.
Ha az áramlás egyenletes, akkor a szervek egészségesen működnek. Ha viszont az energia áramlása elakad, akkor energiahiány és ezáltal egyensúlytalanság lép fel, mivel az egyik helyen energiatöbblet a másikon hiány alakul ki. Így jönnek létre a betegségek.
Az egyensúlytalanságot tehát az ászanákon és a prána légzőgyakorlatokkal történő áramoltatásán keresztül oldjuk ki a testből. Ez egy olyan kellemes állapotot teremt, amelyben erősnek, energikusnak és lelkesnek érezzük magunkat.
A jógai hatásai és a spirituális test
Lehet kisgyermekeknek tanítani jógát, mesébe szőve az ászanákat, de serdülő kortól kezdve egészen fiatal felnőttkorig nehezen vehető rá egy fiatalember a jóga gyakorlásának mélyebb rétegeibe. Később válunk nyitottá az élet komolyabb kérdéseinek megválaszolására..
Birtoklunk anyagi javakat, fejlesztjük, ápoljuk testünket. De a fizikai testünk nem minden, hanem csak egy része a létezésünknek.
Az élet érzékelhető anyagi és az érzékelésen túlmutató spirituális felfogásai szöges ellentétben állnak, és ezzel az ellentéttel találhatja szembe magát a jógát gyakorló is. Mind a két hívást halljuk, a spirituális életét, amely boldogságot és megvilágosodást ígér, valamint a materiális életét, amely érzéki gyönyörökkel és élvezetekkel csábít bennünket. Kell-e döntenünk egyik vagy másik mellett? A jóga válasza a középút, egyensúlyban maradni e két világ között, mert mindegyikre szükség van egy tartalmas és fejlődő élethez.
Rendszeres jógagyakorlás csodája
A jóga egy élhetőbb életet ígér. A jógai hatásai csak rendszeres gyakorlással érhetők el, valósíthatók meg.
Vessük le előítéleteinket, félelmeinket, szorongásainkat és menjünk el egy jóga tanárhoz, aki megtanítja nekünk az alapokat. Felhívja figyelmünket a helytelen testtartásunkra, kijavítja hibás mozdulatainkat, megtanítja milyen sorrendben érdemes a gyakorlatokat végezni. Így akár reggelente otthon is nagyobb előkészületek nélkül tudunk gyakorolni.
A rendszeres, napi gyakorlás -ha az rövid is- testi, lelki, mentális és spirituális szinten is előre fogja vinni életünket.