Elkezdenél jógázni, de valamilyen okból nem akarsz jógaórára menni. Kezdj el otthon gyakorolni? Ha egy kicsi lehetőséged is van jógaoktatóhoz járni, inkább járj hozzá.
Mikor van helye az otthoni gyakorlásnak?
Az otthoni gyakorlás önálló gyakorlás, tehát szükséged van hozzá valamennyi ismeretre. Néhány pózt hamar el tudsz sajátítani annyira, hogy otthon is gyakorold őket.
Ez történhet akár néhány hét alatt, vagy egy kezdő Iyengar jóga tanfolyamon. Ha kedvet érzel magadban otthon jógázni, kérdezd meg a tanárodat, hogy melyik pózokat javasolja és azokat hogyan végezd.
Napi 5-10 perc gyakorlás is sokat jelent. Később ez is segíteni fog abban, hogy mielőbb elérd azt a tudásszintet, amit az otthoni gyakorlásod igényel.
Általánosságban 6-12 hónap heti rendszerességű óralátogatás után jut el az ember oda, hogy magabiztosan jógázzon otthon is. 6-12 hónap. Ez tényleg nagyon általános. Ha heti háromszor jársz jógázni, ez az idő valószínűleg lerövidül.
Ha rendszeresen sportolsz és van erőnléted, testtudatot, akkor szintén gyorsabban tudsz majd haladni.
Próbáld ki magad otthon: csinálj egy kis helyet a lakásban és kezdd el legyakorolni a legutóbbi jógaórádat. Ha nagyjából emlékszel az ászanákra és amikor csinálod őket olyan érzésed van mintha a tested emlékezne az instrukciókra, akkor akár ideje is lehet az otthoni jógázásnak. Azért mielőtt belevágsz, kérd ki a tanárod véleményét.
Segítenek-e a jóga könyvek?
Az Iyengar jóga alapműve B.K.S. Iyengar Jóga új megvilágításban című könyve. Ebben megtalálsz minden ászanát részletes leírással, fotókkal illusztrálva. Ha eljössz egy jógaórára, hallani fogsz rengeteg instrukciót amik arra vonatkoznak, hogy hogyan menj bele egy pózba, hogyan igazítsd a testedet a pózban és hogyan gyere ki belőle. Egy órán általában 10-20 jógapózt csinálunk.
Már ennyi ászanáról is könyveket lehetne írni, ha mindent pontosan és a teljesség igényével akarnánk leírni. Könyvtárakat lehetne megtölteni a jógaászanák kivitelezésének, hatásainak leírásával.
Könyvből is lehet jógázni tanulni, viszont egy könyv nem látja mit csinálsz, nem tud kijavítani.
Sok fontos apróság nincs leírva a könyvekben terjedelmi okokból és ezek a finom akciók sokszor teljesen megváltoztatják a pózodat. Lehetnek olyan testi adottságaid, amik miatt egy-egy ászana kivitelezése nehéznek bizonyulhat neked. Ilyenkor egy tanár tud segíteni egy módosított variációval vagy akár egy eszközzel.
Például ha a törzsed hosszú a karodhoz képest (ez a nyugati embernél gyakran előfordul, míg az indiaiaknak inkább rövid a törzsük a végtagjaikhoz képest), a tanár bizonyos pózokban ad neked egy fatéglát vagy egy hevedert, amivel “meghosszabbíthatod” a karodat.
Egy képzett Iyengar jóga oktató az esetleges sérüléseidhez is hozzá tudja igazítani a pózokat, a jógagyakorlásodat.
Szól, hogy csak lépj terpeszbe ugrás helyett, ha térdsérülésed van. Ez a tudás mester-tanítvány kapcsolaton keresztül öröklődik át egyik tanártól a másikhoz. Mindannyiunknak van mestere, akitől tanulunk, aki kiigazít, tanácsokat ad a gyakorlásunk fejlesztéséhez és aki visszajelzi mit lát kívülről.
Ezeket mind megkapod jógaórán, könyvből tanuláskor viszont nem. Ha nincs lehetőséged rendszeresen jógaórára járni egy tanárhoz és könyv alapján jógázol, időnként keress fel egy jógaoktatót és kérd meg hogy az óra végén mondja el, mit lát a gyakorlásodban, min változtass, merre haladj tovább.
Mire mész a Youtube videókkal?
Youtube-on manapság bármiről találhatsz videót. Ha próbáltál már videó alapján főzni, akkor tudod, hogy milyen sokat segít. Azt is tapasztaltad, hogy ha problémád, kérdésed van, azt nem tudod kitől megkérdezni. A videó egyoldalú információ átadás. Aki készíti, megmutatja és elmondja ami annak a 15-20 percnek a szempontjából fontos.
Így van a jógás videókkal is. Látod ahogy a tanár belemegy egy ászanábaMegpróbálod és nem sikerül. Mi lesz most?
Sosem fogod gyakorolni azt az ászanát? Mit csinálj másképp, hogy sikerüljön? Használj valamilyen eszközt? Módosítsd az ászanát (de hogyan)? Fáj a derekad amikor próbálkozol. Erőlködj tovább? Nem fogsz úgy lesérülni?
Ezek mind olyan kérdések, amikre egy jógaórán az oktató válaszolni tud. Sőt, mivel élőben lát téged, lehet, hogy még azelőtt segít, hogy kérdeznél.
A tanulás sokkal könnyebb és biztonságosabb folyamat, ha interaktívan történik.
Nem véletlen, hogy az iskolákban is egy osztályteremben vannak a gyerekek és a tanárok. Ráadásul egy videón látsz a képernyőn egy 10-15 centis embert amint épp egy ászanát csinál. Élőben a kis részleteket is meg tudod figyelni.
Jóga kezdőknek: Mire jó a jógaoktató és mire nem?

Talán a legfontosabb, hogy az oktatód nem fog helyetted elmenni órára. Nem fog helyetted rendszeresen gyakorolni. Ehhez a te kitartásodra, állhatatosságodra van szükség.
Az oktatód nem fog helyetted kilépni a komfortzónádból, nem fogja helyetted viselni az izomlázadat (pedig de jó lenne néha:). Nem fog helyetted fejenállni.
A neked félelmetes pózokkal is te fogsz megbirkózni, amiben a tanárod segíthet. Fizikailag felemelheti a lábadat és segíthet megtartani az egyensúlyodat. A hangjával, az energiájával motiválhat, adhat neked erőt, energiát, bátorságot.
Irányt mutat a gyakorlásodban, segít a sérüléseiddel, nehézségeiddel gyakorolni. Megmutatja, hogyan támogasd a gyógyulásodat jógával. Meggyógyítani viszont nem fog. Sokan orvos helyett mennek el jógázni egy-egy sérüléssel, problémával. A jógatanárok nem látnak bele a testedbe és nem orvosok, nem gyógyítanak.
Ha gondod van, menj el orvoshoz és mondd el az oktatódnak, mi a problémád és mit javasolt az orvos. A tanárod segíteni fog, hogy könnyebben viseld a gyógyulás folyamatát, elmondja hogyan gyakorolj hogy ne ronts az állapotodon. Figyelj a javaslataira, de az orvosod utasításait tekintsd elsődlegesnek.
Hogyan kezdj el jógázni?

Először keress magadnak egy megfelelő jógastúdiót ahová könnyen el tudsz jutni. Ott válassz egy neked szimpatikus oktatót. Gondold át, hogy férfihez vagy nőhöz szeretnél járni jógázni. Olvasd el a stúdió weboldalán a tanárok bemutatkozó szövegeit, nézd meg a képeiket. Számításba veheted még az oktató korát és az Iyengar metódusban megszerzett oklevelének szintjét is.
A metódus egy. Minden Iyengar oktató ugyanazt tanítja, ugyanakkor mindenki személyisége és saját tapasztalatai megszínezik a tanítását.
Igazán élőben fogod érezni, hogy a választott tanár stílusa tetszik-e neked, akarsz-e hosszú távon hozzá járni tanulni, gyakorolni.
Ha az első óra után úgy érzed, neked nem válik be az adott tanár, menj el egy másikhoz. Keresd meg a neked megfelelő egyéniséget, a hangot ami hozzád szól.
Teljesen kezdőként is nyugodtan elmehetsz egy 1. szintű órára, szólj a tanárnak, hogy még sosem jógáztál, külön figyelni fog rád a csoportban. Az elején sokan félnek, hogy mit gondolnak majd a többiek amikor egy-egy ászanát nem tudnak tökéletesen megcsinálni.
Nincs okod félni, először is senki nem tud tökéletesen megcsinálni egy ászanát sem, még a jógaoktatók sem:).
Az első jógaórádon pedig meg fogod tapasztalni, hogy nincs időd és energiád a többieket figyelni, éppen elég mindent megcsinálnod, amit a tanár mond. A többiek is így vannak ezzel. A jógaórán mindenki magával foglalkozik.
Ha eltökélt szándékod, hogy jógázni fogsz, akkor jó választás egy kezdő Iyengar jóga tanfolyam. Ezek a tanfolyamok általában 6 alkalmasak, heti egyszeri gyakorlással. A csoport általában zárt, tehát a tanfolyam közepén nem fognak új kezdők csatlakozni. Kérdezd meg a tanfolyam oktatójától, hogy beenged-e új embereket ha ez zavarna téged.
Egy kezdő tanfolyamon egymásra épülnek az alkalmak. Az alapvető ászanáktól és akcióktól kezdve tanulhatod meg az Iyengar jóga alapjait. Ha nem tudsz elmenni minden alkalomra, beszéld meg az oktatóval, hogy hogyan tudod pótolni a kimaradt órákat.
Ha elmentél az első jógaórádra és valószínűleg izomlázad lett utána, nincs más dolgod, mint hogy elmenj a következőre is. A rendszeresség a jógában is nagyon fontos.