A jóga több ezer éves múltra visszatekintő tudományát főleg férfiak gyakoroltak a múlt századig. Viszont ha napjainkba bemegyünk egy jógaterembe döntően nőkkel találkozunk. Abban hogy a nők is elkezdtek gyakorolni nagy szerepe volt BKS Iyengarnak, aki már 1936-tól nőket is befogadott tanítványai közé az indiai Punéban.
Nem volt ez nagyon egyszerű a brit gyarmaton Mahatma Gandhi idejében a kaszt rendszer béklyójában rekedt társadalomban. De miután Iyengar lánya Geeta Iyengar is apja nyomdokába lépve elkezdett tanítani az 1960-as évektől egyre több gyógyulni vágyó nő csatlakozott a jógaórákhoz. Geeta Iyengar nagy érdeme, hogy felismerte, hogy problémáik döntő többsége a menstruációval és a hormonális változásokból ered. Az Iyengar jógát ez kiemeli a többi jóga típus közül.

Erzsébet belga királynőt 84 évesen kezdte el BKS Iyengar jógára tanítani. A királynő kitartásának köszönhetően még fejen állni is megtanult és még 8 éven keresztül gyakorolta azt.
Az addig a férfi test fiziológiájához és pszichéjére alkalmazott jógagyakortokat Iyengarék a nők életciklusaihoz – a pubertás kortól egészen a menopauza utáni időszakig- igazították. Ez rendkívül fontossá vált főleg a nyugati társadalmakban, ahol a nőket a gyermekek nevelése és a család ellátása mellett a munkahelyen való helytállás is terhelte. Egyre több nő kereste a természetes megoldásokat, hogy visszataláljanak lelki és testi egyensúlyukhoz.
A női test és lélek sajátosságai
A modern társadalmakban nehéz kiiktatni a stresszt az életünkből. Az idő szorításában élünk, munkahelyünkről rohanunk a gyerekekért, közben beszaladunk a boltba, hogy legyen mit enni adni a családnak. Ugyanúgy munkába megyünk és elvégezzük a házimunkát és elmegyünk a fittnesbe vagy uszodába is akár, hogy le ne járjon a bérletünk, ha éppen menstruálunk.
A túlhajszolt életmódunkkal sok egészségügyi problémát idézünk elő magunkban a nőiségünk és havi ciklusunkhoz való helytelen hozzáállásukból miatt.
A ciklusunk alatt energikus és kimerült, életvidám és feszült napok váltogatják egymás. Kiemelt figyelemmel és tisztelettel kellene fordulnunk a mentruációnkhoz, annál is inkább, mert napjainkban kevesebb gyermeket vállalunk és sok anya rövidebb ideig szoptat.
Emiatt 200-300-szor több mentruációt él ma át egy nő, mint 200 évvel ezelőtt. A menstruáció “havibajjá” vagy betegséggé degraládódott, titkolni, elrejteni való dologgá minősült, ami inkább nyűg, mint áldás.
Annak érdekében, hogy a női szervezet érzékeny hormonális egyensúlyát fent tudjuk tartani figylemebe kell venni, hogy éppen hol tartunk a ciklusunkban. A ciklus 1 napja a mestruáció kezdetétől számítódik és az ovulációig tart. Ez a várakozás, a tavaszi rügyfakadás és virágzás időszaka a női testben, amikor a pete kifejlődik a petefészekben a méhfal pedig megvastagodva várja a megtemékenyített petesejt befogadását.
Ne terheld túl magad ezekben a napokban. Ne végezz nehéz fizikai munkát és kimerítő sportot. A jóga segít a menses folyamatában ha alatta erőlködés nélkül gyakorolsz. Nyisd a csípőt, a medencét, nyugtasd az idegrendszert, mélyítsd a légzést.
Viszont kerüld a fejjel lefelé néző pózokat, a hátrahajlásokat és az intenzív álló pózokat, az ászanákba való ugrásokat és a hasi csavarásokat. Mindezek tovább melegítik a menstruáció alatt amúgy is túlfűtött szervezetet és idegrendszert. Ha ezeket betartva gyakorolsz, akkor oldódnak a hasi görcsök, enyhül a fáradtság, a levertség és energikusabbá válsz.

Menszesz alatt a Szupta baddhakonászana az egyik legfontosabb ászana, amit hengerpárnán javasolt végezni. A keresztcsont közepétől a lábfejekig vezető hevederrel megnyúlik a hasfal, így kiterjed a méhed. A pózt javasolt akár 20 percig is kitartani, eközben az esetleges hasi görcsök jelentősen oldódnak, a mellkas nyitásával a légzés elmélyül, a lassú és mély légzések alatt feltöltekezik a tested és megnyugszanak az idegek.
Menstruáció elmúltával intenzívebb gyakorlásba kezdhetsz, ideális ez az időszak a fordított testhelyzetek végzésére. Ezek az ászanák segítik a szervek regenerálódását, a hormonszintek egyensúlyba hozását az idegrendszer kiegyensúlyozását. A Szarvangászana egyszerre nyugtat és tölt fel. Használj emelvényt a nyak védelme miatt és hogy hosszabb ideig fenn tud tartani a pózt.

Kb. a 14. napon az ovuláció alatt kilökődik az érett pete, a nyár tetőzéseként az érzelmi és mentális befogadás időszakát éljük. Mivel ekkor vagyunk fizikai és mentális erőnk teljében végezhetünk álló, ülő pózokat, csavarásokat, hátrajlásokat és fordított testhelyzetek. Ekkor magasabb az ösztrogén szint a szervezetünkben, ami lágyabbá teszi a szalagrendszert, így könnyebbé válnak az előre és hátrahajló ászanák.

3 szakaszban a pete leereszkedik a petevezetéken és ha megtermékenyül akkor a méh védelmében beágyazódik, ha nem akkor pedig a méhnyálkahártya elkezd leválni vérzés formájában. Ez a tél, a visszavonulás, befelé figyelés és energiagyűjtés időszaka. 21-22. nap körül a test elkezdi rugalmasságát elveszíteni és nehezebben mennek az addig könnyedén végzett pózok is.
Menstruáció előtti napokban a nők 80-90%-a tapasztal ingerlékenységet, hangulatingadozást, álmatlanságot vagy akár túlzott agressziót. A mai felfokozott életünk miatt kialakult Premenstruációs szindróma ( PMS) alatt a mentális feszültség oldására van szükséged. Ebben segítenek a fej alátámasztásával végzett előrehajló ászanák és az eszközökkel támogatott hátrahajlások. A hormonszintek kiegyensúlyozása miatt ilyenkor is végezhetsz fordított testhelyzeteket Sirsászanát ( fejenállást) , Szarvangászanát ( gyertya pózt) , Halászanát ( ekepózt)
Az eredményes női jóga alapelvei
Mindezt a folyamatot a hormonok játéka vezényli le. A finom egyensúly fenntartását a megfelelő pózok megfelelő időben végzésével tudod támogatni.
Várandósság
Ha a jóga ajánlásait betartod és ennek megfelelően gyakorlod a fogantatás képes éveidben, akkor a várandósság is egészségben telik majd a magzatod és számodra is, a születés pedig komplikáció nélkülivé tud válni. A várandósság hónapjaiban is végig gyakorolhatod a jógát a születés napjáig. Az 1. trimeszterében ami a 16. hétig tart a magzat megtartása lesz a fő szempont. Majd a növekvő magzat számára és a légzésed számára egyre nagyobb teret igyekszünk nyerni az ászanák segítségével.
Menopauza
A jóga egy hosszútávú befektetés, ami segíti a változó korba való könnyedebb átmenetet. A menopauza későbbre tolódhat és kellemetlen tünetek nélkülivé tud válni annál, aki évek óta rendszeresen gyakorol.
Az első tünetek akár 40 évesen is jelentkezhetnek az ovuláció ki-kimaradása miatt a menstruáció ritkulásával és hosszabb szünetekkel. Akár 6-13 év is lehet az átmeneti időszak míg a menstruáció teljesen elmúlik. Sokakat érint ezen időszak alatt erős menstruációs vérzés, kellemetlen hőhullámok,, belső forróság érzet.
Hőhullámok alatt támaszd meg előrehajlásban a fejet, végezz nyitott lábas előre hajlásokat.
Mint már korábban is említettem, a hormonok kiegyensúlyozása érdekében javasoltak a ekkor is a fordított testhelyzetek segédeszközökkel végezve, hogy ne legyenek kimerítőek. Amint véget ér az átmeneti időszak bizonytalansága az új helyzet elfogadása megnyugvást hoz. Több energia marad spirituális és kreatív dolgok megélésére.
A jógát sosem késő elkezdeni !
“Legyen bár fiatal, öreg avagy aggastyán, beteg vagy gyenge, ha fáradhatatlanul gyakorolja a jógát, eléri a beteljesülést.” Hatha jóga pradipika 1:64
Erzsébet belga királynőt 84 évesen kezdte el BKS Iyengar jógára tanítani. A királynő kitartásának köszönhetően még fejen állni is megtanult és még 8 éven keresztül gyakorolta azt.